Dania mięknie po słowach Trumpa? Nowe, nieoficjalne informacje ws. Grenlandii
Według źródeł publikacji duńskie władze wysłały serię prywatnych wiadomości do przedstawicieli Trumpa, "wyrażając chęć omówienia zwiększenia bezpieczeństwa na Grenlandii lub zwiększenia obecności wojskowej USA na wyspie".
Jak czytamy, rząd w Kopenhadze stara się przekonać Trumpa, że jego obawy dotyczące bezpieczeństwa można załagodzić bez żadnych aspiracji terytorialnych wobec Grenlandii.
Axios, a zanim Reuters cytuje europejskiego dyplomatę, który oświadczył, że Dania jest uważana za "jednego z najbliższych sojuszników USA w UE i nikt nie mógł sobie wyobrazić, że będzie to pierwszy kraj, z którym Trump zacznie walkę".
Trump chce mieć Grenlandię. Czy dopnie swego?
Przemawiając na konferencji prasowej w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie na początku tego tygodnia, Trump odmówił zagwarantowania, że nie użyje siły militarnej lub przymusu ekonomicznego, aby rozwiązać kwestie Kanału Panamskiego i Grenlandii.
Wcześniej twierdził, że Stany Zjednoczone muszą odzyskać kontrolę nad Kanałem Panamskim i że Grenlandia, duński region autonomiczny, musi stać się terytorium USA.
Trump już podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej w 2019 r. chciał kupić Grenlandię. Wówczas władze Grenlandii i Danii odrzuciły ten pomysł, uznając go za żart.
W czwartek władze Grenlandii wydały oświadczenie, w którym zaproponowały USA współpracę przy wydobyciu na wyspie surowców krytycznych, ważnych dla sektorów energii odnawialnej i obronności.
Amerykanie mają na Grenlandii bazę lotniczą Thule (Pituffik), która jest najbardziej wysuniętą na północ instalacją wojskową US Army.
Grenlandia negocjuje z Danią więcej autonomii dla wyspy
Premier Grenlandii Mute Egede oświadczył w piątek, że jest gotowy rozmawiać z Trumpem. Jak dodał, Grenlandia chce samodzielnie decydować w sprawach polityki zagranicznej. Premier Danii Mette Frederiksen potwierdziła, że strony prowadzą negocjacje w tej sprawie.
Grenlandia, zamieszkana przez 57 tys. ludzi, była duńską kolonią do 1953 r., ale obecnie jest autonomicznym terytorium Danii. W 2009 r. uzyskała prawo do ubiegania się o niepodległość.
W ostatnich latach ruch niepodległościowy na wyspie zyskał na sile, o czym premier Grenlandii mówił w swoim noworocznym przemówieniu – odnotowuje agencja Reutera.